If the poor are so hungry why are they so fat?

Started by TheNightStalker

This political chat room is for you to sound off about any political ideology and discuss current political topics. Everyone is welcome, yes, even conservatives, but keep in mind, the nature of the No Holds Barred political chat forum platform can be friendly to trolling. It is your responsibility to address this wisely. Forum Rules

78 replies to this topic Sticky this thread

User avatar
Posted by Technocrat
  28,707 10 Jan 2014, 12:58 pm

Technocrat Alexander Fuckin' Hamilton
User avatar
      
      

Posts: 13,071
Location: New Jersey
Socialist Socialist political affiliation
Politics: Socialist
Gender: Male
Money: 28,707.49



Log in or register to remove this ad..
It probably has to do with the relationship between education and poverty. It is not that they don't have access, but that they don't have the education to understand what foods to eat. You can live pretty cheaply without resorting to fast foods or processed foods, because those are actually MORE expensive than good foods. You can get a bag of rice and vegetables very cheaply.

There are also a lot of poor skinny people. If you are very fat and poor, it is probably a decision-making problem or lack of knowledge. They either don't realize the processed foods are more expensive, worse for you or they lack the cooking skills to prepare the other foods.


It's just not cost effective to feed your family on processed foods or fast foods, given a low budget.
0
Log in or register to remove this ad..

User avatar
Posted by Technocrat
  28,707 10 Jan 2014, 1:24 pm

Technocrat Alexander Fuckin' Hamilton
User avatar
      
      

Posts: 13,071
Location: New Jersey
Socialist Socialist political affiliation
Politics: Socialist
Gender: Male
Money: 28,707.49



That is the job of the state. To take care of its citizens. Rather it be spent on welfare than something else.
0

User avatar
Posted by Technocrat
  28,707 10 Jan 2014, 2:26 pm

Technocrat Alexander Fuckin' Hamilton
User avatar
      
      

Posts: 13,071
Location: New Jersey
Socialist Socialist political affiliation
Politics: Socialist
Gender: Male
Money: 28,707.49



What they ought to do is eliminate the entire welfare system and provide everyone with a type of check for basic living. Similar to that proposed by Milton Friedman. Not only would this eliminate a lot of government waste in bureaucracy, it would be more streamlined and still provide the social safety net. At the same time, the department of health and human services should offer bonus subsidies for healthful living purchases.
0

User avatar
Posted by Technocrat
  28,707 10 Jan 2014, 3:55 pm

Technocrat Alexander Fuckin' Hamilton
User avatar
      
      

Posts: 13,071
Location: New Jersey
Socialist Socialist political affiliation
Politics: Socialist
Gender: Male
Money: 28,707.49



TheNightStalker » 10 Jan 2014 2:32 pm wrote:

You're a .ORG sok aren't you?


A what?
0

User avatar
Posted by Technocrat
  28,707 10 Jan 2014, 6:27 pm

Technocrat Alexander Fuckin' Hamilton
User avatar
      
      

Posts: 13,071
Location: New Jersey
Socialist Socialist political affiliation
Politics: Socialist
Gender: Male
Money: 28,707.49



One problem with the information is that healthful food isn't expensive. Junk processed foods actually are more expensive. They are more expensive the more they are processed, because largely it is more costly to refine things and you are charged a premium for the convenience. You can get produce and grains very cheaply. It is largely a myth that good foods are expensive.

http://www.webmd.com/food-recipes/featu ... -2-dollars

1. Brown Rice Serving:

Price per serving: 18 cents. A 1-pound bag costs about $1.75 and contains 10 servings.

For example, a single serving of brown rice is very healthful, and it costs approx 18cents per serving. You get a full bag for under two dollars. You cannot get that value from a processed junk food. you need to shop smartly.

2. Whole Wheat Pasta:


What's a serving? 2 ounces of dried pasta. A serving for most people translates into about 2 ounces of dried pasta, which means you get about 7 servings in the typical box or bag of dried pasta.
Price per serving? About 24 cents. You can get a 13- to 16-ounce box or bag of store-brand dried pasta for about $1.69.


The list goes on. You can get good foods cheaply. They simply don't know how, don't want to cook/or have time, or aren't knowledgeable enough about shopping.
0



Return to No Holds Barred Political Forum

Who is online

Users viewing this topic: No registered users and 1 guest

Who has visited this topic